کاکتوس خورشیدی + آموزش روش نگهداری کاکتوس خورشیدی | بلاگ

کاکتوس خورشیدی + آموزش روش نگهداری کاکتوس خورشیدی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

انواع کاکتوس خورشیدی-نگهداری کاکتوس خورشیدی

تکثیر کاکتوس خورشیدی-روش نگهداری کاکتوس خورشیدی

آموزش نگهداری گیاه آئونیوم به همراه نکات ضروری و روش تکثیر و آفات آن

معرفی گل آئونیوم
نام علمی: Aeonium
خانواده crassulacea
گل آئونیوم  که به ناز بشقابی یا گل بشقابی هم شناخته می‌شود، دارای ۳۵ گونه از گیاهان همیشه سبز که بسیاری از واریته هایان ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند برخی واریته ها با بزرگ شدن و رشد گیاه و ریزش برگهای پایین ساقه ارتفاع می‌یابد. ساقه کرم مایل به قهوه‌ای است رنگ برگسار متنوع است و از سبز کم رنگ تا بنفش تیره که گاه مشکی به نظر می‌رسد. در شرایط مناسب این گیاه گل هم تولید می‌کند.
از محبوبترین انواع آیونیوم Aeonium arboreum است دلیل محبوبیت آن رنگ بسیار جالب برگسار بالغان است که بنفش بسیار تیره است که گاهی مشکی به نظر می‌رسد.
گلهای آئونیوم به رنگ کرم. زرد. صورتی. نارنجی یا قرمز است در اکثر نمونه‌های این گیاه شاخه و یا دسته برگی که گل در انتهایان تشکیل شده است بعد از اتمام فصل گلدهی خسک می‌شود.
آئونیوم به طور کلی به هوای سرد حساس است و چنین شرایطی مانع رشد مناسبان می‌شود.
به این گیاه در زبان انگلیسی Houseleek tree گفته می‌شود.
برخی آئونیوم ها در زمان گلدهی قسمت مرکزی دسته برگ به شکل ساقه‌ای بلند در آمده که در واقع دم گل آذین محسوب می‌شود و در انتهایان گل شکل می‌گیرد و فاصله برگها از هم زیاد می‌شود.

آبیاری مورد نیاز:

آئونیوم به آب کمی نیاز دارند برای رشد بهتر گیاه در فصل رشد هر زمان سطح خاک و همچنین سطوح زیرین خاک تا عمق ۱ تا ۲ سانت خشک شد گیاه را آب دهید در فصل سرد آئونیوم به آب کمی نیاز دارد.
البته آبیاری واریته های مختلف فرق دارد. به این معنی که نمونه‌های کوچک اندام و بدون ساقه را گاهی باید در طی رکود و فصل سرد آبیاری منظم کرد تا خاک خشک نشود اما نمونه‌های ساقه دار که شبیه درختچه رشد می‌کنند را می‌توان کمتر آب داد به نحوی که خاک تا حد زیادی خشک شود. که البته این مسئله موجب چروکیدگی برگسار و همچنین ریزش برخی از برگهای آن خواهد شد اما اگر چنین عمل نشود و آبیاری گیاه ادامه یابد از آنجا که گیاه در حالت رکود است و آبی مصرف نمی‌کند احتمال پوسیدگی ریشه افزایش می‌یابد ازز آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید.

دما مورد نیاز:

این گیاهان به سرما حساس هستند. البته توانایی تحمل سرما در واریته های مختلف متفاوت است. برخی انواع حتی تا منفی ۴ درجه را می‌توانند تحمل کنند. برخی واریته ها با دمای ۱۰ درجه سانتی گراد دچار کاهش رشد و ریزش برگ می‌شود. ریزش تعدادی از برگهای این گیاه در فصل رکود امری طبیعی است ولی اگر هوا سرد باشد ریزش با سرعت بیشتر و به شکل گسترده‌تری صورت می‌گیرد. آئونیوم بهترین رشد را در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد دارد. هر چه دما بیشتر باشد آبیاری آن را با دقت بیشتری انجام دهید تا گیاه خشکی نکشد. دمای زیاد به همراه اشعه سوزان آفتاب از دلایل ریزش برگهای این گیاه است. گرمای بیش از اندازه به همراه خشکی کشیدن گیاه منجر به رکود تابستانه این گیاه و عدم رشدان خواهد شد.

نور مورد نیاز

آئونیوم در مکانهای با آفتاب مستقیم و همچنین نیم سایه رشد می‌کند به طور کلی انواع آئونیوم ها که برگهای سبز دارند در مکان‌هایی نیم سایه بهتر رشد می‌کنند و واریته هایی که رنگ بنفش دارند آفتاب مستقیم را می‌پسندند البته در روزهای گرم تابستان و بخصوص در بعد از ظهر بهتر است که این گیاهان در معرض اشعه مستقیم و سوزان آفتاب قرار نگیرد و در غیر این صورت نوک و حاشیه برگهای گیاه خواهد سوخت. از طرفی نور مستقیم آفتاب در طی ماه‌های سرد زمستان و یا مواقعی که دما حدود ۲۵ درجه و کمتر است به رشد این گیاه کمک می‌کند.

خاک مورد نیاز

آئونیوم خاک سبک با زهکش بالا می‌خواهد دو قسمت شن +یک قسمت پیت ماس برای این گیاه مناسب است.
گلدان‌های سفالی به دلیل تهویه بهتر خاک برای این گیاه مناسب‌تر از گلدان‌های پلاستیکی و یا فلزی است تا زمانی که خاک زهکش خوبی داشته باشد این گیاه سالم‌تر است. هر مقدار خاک غنی باشد اما در آبیاری زیاده روی شود و یا بافت خاک سنگین باشد و مانده آبی ایجاد شود گیاه از بین می‌رود.
در مورد کود دهی این گیاه نیاز به کود دهی زیادی نداره و ماهی یکبار در فصل رشد از بهار تا اول پاییز با کودهایی که پتاسیم. فسفر و نیتروژن یکسان دارد استفاده کنید. این گیاه نیاز هر ساله به تعویض گلدان ندارد و هر چند سال یکبار با توجه به میزان رشد گیاه و کوچک شدن گلدان نسبت به تعویض اقدام کنید.

نگهداری کاکتوس آئونیوم-نگهداری گل کاکتوس خورشیدی

روش تکثیر گیاه

واریته های که ساقه‌های بلندی دارند را می‌توان با قلمه ساقه تکثیر کرد. ساقه را از چند سانتیمتری زیر یک دسته برگ جدا کنید به نحوی که قلمه ۱۰ سانت طول داشته باشد. قلمه را یک تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد و جای بریدگی پینه بزند. انتهای قلمه‌ها را در هورمون ریشه زا فرو بدوه و در گلدانی مناسب حاوی شن مرطوب یا کوکو پیت یا مخلوط پیت ماس و ماسه کاشته و بعد یک هفته
آبیاری کنید آبیاری کم در حد مرطوب کردن بستر باشد.
واریته هایی که ساقه ندارند و یا ساقه بسیار کوتاهی دارند را با کمک قلمه برگ تکثیر می‌کنند.
واریته هایی که ساقه کوتاه دارند برگها را با قسمتی از ساقه به طول ۲ تا ۳ سانت باید جدا کرد و در نمونه‌های بدون ساقه تنها کافی است برگها را از نزدیکی مرکز دسته برگ جدا کرد. قلمه را به مدت ۱ تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد برای کاشت این قلمه‌ها می‌توان از شن مرطوب یا یک سوم شن درشت +یک قسمت پیت ماس +یک قسمت پرلایت استفاده کرد.
قلمه برگی که کمی ساقه نیز همراه دارد طوری در بستر کشت قرار دهید که ساقه در داخل خاک و برگ بیرون خاک باشد.
قلمه برگ را نیز تا نیمه در بستر کاشت فرو کنید گلدان را در مکانی گرم و روشن حداقل با هشت ساعت روشنایی اما دور از تابش مستقیم آفتاب به گدارید
بعد از کاشت قلمه بستر را مرطوب کنید اما برنامه آبیاری را مانند گیاه بالغ انجام دهید و از خیس کردن بیش از اندازه بستر خودداری کنید. بهترین زمان قلمه گیری برای اکثر واریته های آئونیوم پاییز است و دمای مناسب برای ریشه زایی قلمه‌ها حدود ۲۳ تا ۲۴ درجه است. زمان ریشه زایی قلمه‌ها نیز ۱۵ الی ۲۵ روز است قلمه‌ها را حدود سه ماه بعد از ریشه زایی می‌توان به گلدان با خاک مناسب منتقل کرد.
برخی واریته های آئونیوم می‌تواند از کنار گیاه اصلی پاجوش‌هایی نیز تولید کنند که این پاجوش‌ها را می‌توان جدا کرد و در تکثیر این گیاه استفاده کرد. همچنین در مورد انواعی که پاجوش فراوانی تولید می‌کنند می‌توان در زمان تعویض گلدان با عمل تقسیم بوته گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت.
روش دیگر تکثیر این گیاه از بذر است.

شرایط نگهداری کاکتوس خورشیدیکاکتوس بشقابی

آفات و بیماری‌های گل بشقابی :

از آفات رایج این گیاه شپشک آرد آلود است
از بیماری‌ها می‌توان به پوسیدگی ریشه اشاره کرد که در اثر آبیاری زیاد. خاک سنگین. زهکش نامناسب. یا مانده آبی در خاک ایجاد می‌شود.

هرس: 

این گیاه به هرس نیاز ندارد مگر زمانی که گل بدهد. زیرا بعد از گلدهی قسمت‌هایی از گیاه خشک خواهد شد.
واریته هایی که به شکل درختچه هستند و ساقه‌های قابل توجهی دارند ساقه‌ای که در انتهایان گل تشکیل می‌شود بعد از گلدهی خشک خواهد شد در واریته های دیگر نیز دسته برگی که در انتهای آنان گل تشکیل شده خشک خواهد شد. این قسمت‌های خشک را بهتر است از گیاه جدا کرد تا رشد و توسعه برگهای جدید تحریک شود.

نحوه صحیح جدا کردن قلمه ساقه و برگ برای تکثیر

برش درست برگ ساکولنت ها برای تکثیر

تصویر شماره یک: قلمه مورد نظر از گیاه مادری جدا می‌شود

تصویر شماره دو: برگهای اضافه حذف

تصویر شماره سه: قلمه را برای چند روز استراحت تا رطوبت درون بافتی را از دست بدهد

تصویر چهار: کاشت قلمه در بستر مناسب

تصویر شماره پنج: محکم کردن خاک اطراف قلمه

روش‌های نگهداری کاکتوس

بدلیل اینکه کاکتوس‌ ها و گیاهان برگ گوشتی اغلب رشد کندی دارند و نسبت به دیگر گل‌ها و گیاهان از شکل و فرم مناسب‌ تر و اندازه کوچکتری برخوردارند، نگهداری آن‌ها در منازل و آپارتمان‌ها اهمیت ویژه ای دارد. در این مقاله نکاتی مهم در مورد این گیاهان زیبا و دوست داشتنی ذکر شده که مطالعه آن برای دوستداران کاکتوس حائز اهمیت می باشد.

ویژگیهای گل کاکتوس‌

کاکتوس‌ ها گیاهانی گوشتی هستند که با محیط‌های خشک بیابانی و کویری کاملا سازش یافته‌اند. ساقه متورم، گوشتی و آبدار این گیاهان فاقد برگ است و برگ‌ها تبدیل به خار شده اند. کاکتوس‌ها در اندازه‌های مختلف دیده می‌شوند، از کاکتوس های کروی شکل کوچک گرفته تا کاکتوس های عظیمی که شبیه درخت هستند. خصوصیاتی همچون تبدیل برگ به خار، بزرگ و گوشتی بودن ساقه‌هایی که قادرند آب را به راحتی در خود ذخیره کنند و در نهایت ریشه‌های محکم و گسترده و عمیق آن‌ها سبب شده برای نواحی‌ای که دارای فصل گرم و خشک طولانی‌تری هستند، مناسب باشند.

کاکتوس طی طوفان‌های ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند.

شرایط نگهداری گل کاکتوس

 • این گیاه بسیار مقاوم و سازگار با هر شرایطی می‌باشد.
 • کاکتوس‌ ها با نور و آفتاب کامل از جذابیت و رشد بهتری برخوردار می‌باشند و در نور خیلی کم رشد چندانی نمی‌کنند.
 • زمستان‌ها مکان‌های رو به سمت جنوب بهترین مکان برای کاکتوس است.
 • در زمستان آبیاری در یک یا دو هفته یکبار به مقدار یک سوم حجم گلدان در هر بار آبدهی است.
 • در فصول بهار، تابستان و پاییز به راحتی می‌توان کاکتوس را در فضای باز و آفتاب گیر نگهداری کرد.
 • در فصل‌های تابستان و بهار آبدهی کاکتوس هفته‌ای دو تا سه بار، هر بار به مقدار یک سوم حجم گلدان است.
 • کشت کاکتوس در باغچه‌های تزیینی، حیاط منازل، ادارات، پارک‌ها و هتل‌ها همچنین در گلدان جهت منازل و آپارتمان‌ها مناسب است

نگهداری کاکتوس‌ها در زمستان

کاکتوس‌ها در مجموع گیاهان کم توقعی هستند و نیاز به مراقبت زیادی ندارند. اما آن‌ها به نور کامل آفتاب احتیاج دارند و بنابراین همانگونه که در بالا اشاره شد، در ماه‌های زمستان در منازل باید آنها را پشت پنجره‌های رو به جنوب گذاشت.

بیشتر کاکتوس‌ها فصل زمستان را در حالت رکود سپری می‌کنند. در این حالت در محل نسبتاً سردی (حدود 10 درجه سانتیگراد) نگهداری می‌شوند. برخی از آن‌ها در این حالت احتیاج به آبیاری هم ندارند .

در صورتی که کاکتوس‌ها در سایه نگهداری شوند، به تدریج طراوت و زیبایی خود را از دست می‌دهند، برخی از آنها رشد غیر عادی می‌کنند، ولی زنده باقی می‌مانند و بعد از قرار گرفتن در محل مناسب دوباره به حالت عادی بر می‌گردند و طراوت خود را باز می‌آبند. آنچه که مسلم است کاکتوس‌ها در سایه گل نمی‌دهند. توصیه می‌شود، در اوایل بهار که رشد خود را دوباره شروع می‌کنند، به آن‌ها آب و هوای بیشتری داده شود و در اواسط بهار به محیط خارج از اطاق برده شوند.

خاک مناسب برای کاکتوس

خاک مناسب برای کاکتوس‌ها از مواد زیر تشکیل می‌شود:

یک سوم کود پوسیده، یک سوم برگ پوسیده و یک سوم خاک مرغوب باغچه و بعد به مقدار کل مخلوط بدست آمده ماسه شسته اضافه شود.

در هنگام تعویض گلدان و جابه جایی کاکتوس دقت کنید ریشه کاکتوس آسیب نبیند و حتما یک تا دو روز بعد از جابه جایی کاکتوس گیاه را آب دهید.

بهترین زمان برای تعویض گلدان و جابه جایی کاکتوس اواخر زمستان است.

عوارض و مشکلات مهمی که ممکن است برای کاکتوس پیش بیاید

 • دراز و باریک شدن شاخه‌ها و ساقه کاکتوس که علت آن کم نوری می‌باشد.
 • پوسیدگی ریشه و لهیدگی ساقه‌ها که ناشی از آبدهی زیاد می‌باشد.
 • چروکیدگی و خشک شدن شاخه‌ها و ساقه‌ها و برگ‌های کاکتوس که ناشی از آبدهی کم می‌باشد.
 • شاخه و برگ ریزی و نداشتن رشد مناسب که ناشی از نبود هوای مناسب در محل نگهداری و یا نبود خاک مناسب و کمبود مواد غذایی است.

آفات و بیماری‌های کاکتوس‌ها

حشراتی که بیشتر به کاکتوس‌ها حمله می‌کنند شامل شته، شپشک‌های سپردار و شپشک‌های آرد آلود، تریپس‌ها و کنه‌ها، حلزون‌های صدفدار و بی صدف هستند.

پیش از تصمیم گیری برای درمان، باید نوع حشره یا بیماری را تشخیص داده و با همکاری کارشناس آفات و بیماری برای درمان آن اقدام نمود.

آبیاری بیش از اندازه، شکستگی، بریدگی، حمله و هجوم لاروها و گزیدگی حشرات یا رطوبت بیش از حد، از راه‌های پیدایش بیماریهای قارچی می‌باشند. برای مبارزه باید گیاهان آلوده را از محل دور کرد.

گردآوری و بازنشر: خاتون آنلاین

مطالب مرتبط:

خواص کاکتوس و انواع میوه کاکتوس و انواع خوراکی کاکتوس را بشناسید

آموزش روش‌های نگهداری کاکتوس+عکس

نکات مهمی که جهت نگهداری کاکتوس باید بدانید

انواع کاکتوس همراه با عکس

...
نویسنده : ایمان اصلاحی بازدید : 0 تاريخ : دوشنبه 20 فروردين 1397 ساعت: 15:39