فیبر و اهمیت آن در درمان بیماری های نشیمنگاهی مانند بواسیر یا هموروئید

ساخت وبلاگ
چکیده : فیبر غذایی یا فیبر خوراکی موادی هستند که بدن انسان قادر به هضم آنها نمی باشد ولی موجب ... با عنوان : فیبر و اهمیت آن در درمان بیماری های نشیمنگاهی مانند بواسیر یا هموروئید بخوانید :
  فیبر   غذایی یا فیبر خوراکی موادی هستند که بدن انسان قادر به هضم آنها نمی باشد ولی موجب تسهیل در هضم غذا و بهبود در عملکرد دستگاه گوارش خواهد شد. فیبر ها به دو دسته محلول و نامحلول تقسیم بندی می شود. مصرف فیبر باعث کاهش خطر بروز   بیماری   هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی و سرطان کولون می گردد. فیبر محلول در کاهش چربی و قند خون و فیبرهای نامحلول در کاهش احتمال یبوست، سرطان روده و برخی اختلالات دیگر مؤثر است.
  درمان   یبوست با غذاهای فیبردار
یبوست یا خشکی مزاج بیمار گوارشی است که در طی آن مدفوع سفت شده و به سختی در روده حرکت کرده و از مقعد خارج می شود. مهمترین علت ایجاد یبوست رژیم بدون فیبر و کم آبی بدن است زیرا همان طور که ذکر کردیم فیبر در دستگاه گوارش انسان هضم نمی شود، در نتیجه مدفوع حاوی فیبر آب زیادی را جذب کرده و در روده بزرگ متورم می شود و به صورت توده ای مرطوب در می آید. این توده به راحتی در روده حرکت کرده و آسان تر از مقعد خارج می شود، به همین علت می توان گفت فیبر نقش مهمی را در درمان بیماری یبوست دارد.
بی شک فیبر غذایی در درمان یبوست موثر است اما اشخاصی که مصرف فیبر بسیار کمی داشته و قصد دارند برای درمان یبوست خود، مصرف این ماده را به رژیم غذایی خود بیافزایند، ممکن است در ابتدا با مشکلاتی مثل نفخ مواجه شوند، این اشخاص لازم است، فیبر را به تدریج و در ابتدا به میزان کمی به رژیم غذایی خود بیافزایند.و طی چندین ماه میزان مصرف فیبر خود را به 25 گرم در روز برسانند.
اصلاح سبک زندگی و نوع رژیم غذایی بر درمان   هموروئید  

هموروئید یا   بواسیر   یکی از انواع مهم بیماری های دستگاه گوارش است که موجب التهاب و در نتیجه تورم عروق در این ناحیه می گردد، علت این بیماری دردناک وارد آمدن فشار بیش از اندازه به این ناحیه می باشد، این افزایش فشار می تواند ناشی از علل مختلفی روی دهد که از جمله ی آنها می توانیم به افزایش سن، انجام برخی از ورزش ها، نشستن های طولانی، رابطه جنسی مقعدی و ….. اشاره کنیم اما مهمترین علت پدید آمدن بیماری بواسیر یا هموروئید یبوست است زیرا یبوست موجب خشکی مدفوع شده و باعث می شود هنگام دفع فشار زیادی را به مقعد وارد آورید که در نتیجه این امر ،عروق در این ناحیه دچار آسیب و تورم می شوند.
منبع: http://vanaklaser.ir/fiber/ سیموری خنج...
ما را در سایت سیموری خنج دنبال می کنید

نویسنده : ایمان اصلاحی بازدید : 18 تاريخ : چهارشنبه 12 دی 1397 ساعت: 5:59